چگونه می‌توانید در هنگام خرید ، چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهیم؟

چگونه چرم طبیعی را ازچرم مصنوعی تشخیص دهیم؟ این سوالی است که در هنگام خرید محصولات چرمی برای افراد زیادی مطرح می‌شود.

چرم طلایی براق یکی از کالاهای پرکاربرد و حتی لوکس است که با افزایش تمایل افراد به خرید آن، فرصت ایجاد چرم‌های مصنوعی و تقلبی به عنوان چرم طبیعی وجود دارد. هرچند با پیشرفت صنعت و تلاش برای شبیه کردن چرم مصنوعی به چرم طبیعی، تشخیص آنها از یکدیگر دشوار شده است، اما با توجه به نکات ساده ای مانند: ظاهر، ضخامت، وزن و… می توانید چرم طبیعی را از نمونه‌ مصنوعی آن تشخیص دهید.

ظاهر چرم

اولین و سریع‌ترین راه برای پی بردن به طبیعی بودن چرم، توجه به ظاهر آن است.

پوست بدن حیوانات نیز مانند انسان‌ها دارای الگو‌ی نامنظم است و منافذ کوچکی دارد که تعدادی خط در سطح آن دیده می‌شود.

همچنین چرم طبیعی مبلی فقط کمی براق است و به راحتی نور را منعکس نمی‌کند.

اما در مقابل چرم مصنوعی دارای رشته‌های منظم و صنعتی است و هیچ منفذ یا خطی در سطح آن یافت نمی‌شود. چرم‌ مصنوعی بسیار براق است و یک منبع خوب برای انعکاس نور محسوب می‌شود. لذا با توجه به این نکته بهترین زمان برای خرید چرم و یا لباس‌های چرمی ‌شب است و روشنایی لامپ‌ها در این زمینه کمک شایانی می‌کنند.

ضخامت و سطح چرم طبیعی یکسان نیست و دارای پستی و بلندی‌هایی است که علت این موضوع  وجود قسمت‌های مختلف پوست دام با ضخامت‌های متفاوت است؛ اما چرم مصنوعی اغلب با دستگاه تولید می‌شود و تمام سطوح آن از نظر ضخامت یکسان است.

لمس کردن

پس از مشاهده چرم، با یک یا دو انگشت خود، سطح آن را لمس کنید. اگر سطح محصول نرم و روان باشد و دقیقا حس لمس کردن پوست را به شما بدهد، چرم مورد نظر طبیعی است. ولی اگر احساس کردید که سطح چرم خشن و پلاستیکی به نظر می‌آید، بدانید با نمونه‌ مصنوعی طرف هستید.

فشار دادن و ضربه زدن

بر روی سطح چرم فشار بیاورید، اگر چرم مورد نظر طبیعی باشد، مقداری چین و چروک در اطرافش نمایان می‌شود که با کم‌کردن فشار دست، این چین و چروک نیز از بین می‌روند؛ اما در چرم مصنوعی به هیچ عنوان چین و چروکی پدید نمی‌آید و حتی خطی نیز برروی آن نمی‌افتد.

بوی چرم

پنجمین قدم، بوکردن سطح چرم است. چرم طبیعی اغلب بوی طبیعی و به عبارت دیگر بوی حیوانات را می‌دهد.در مقابل چرم‌های مصنوعی بوی پلاستیک می‌دهند. در بعضی موارد از عطرهای مصنوعی برای بودار کردن چرم‌های مصنوعی استفاده می‌شود که بازهم با کمی دقت متوجه این موضوع می‌شوید زیرا همه‌ قسمت‌های آن به طور یکسان یک بو را نمی‌دهند اما همه‌ قسمت‌های یک کالای ساخته شده از چرم طبیعی، بوی مشابه و یک نواختی دارند.

جنس قسمت‌های پشتی چرم

یکی از بهترین روش‌ها برای پی بردن به طبیعی بودن چرم، توجه به قسمت پشتی آن است. بافت و ساختار چرم طبیعی کاملا مشخص است و پرزهای زیادی دارد که به سختی ازچرم جدا می‌شوند. در مقابل چرم مصنوعی یا هیچ گونه پرزی ندارد و یا قسمت‌های پشتی آن به وسیله یک لایه پوشانده شده‌است.

گاهی اوقات نیز برای ایجاد پرزهایی در قسمت‌های پشتی چرم‌های مصنوعی، از نخ هایی مانند توراستفاده می‌شود که به آسانی جدا می‌شوند. توجه به قسمت‌های پشتی با اینکه بهترین روش به حساب می‌آید؛ اما همیشه قابل استفاده نیست چون در لباس‌های چرمی مانند کاپشن،دستکش و.. قسمتهای پشتی چرم با آستر پوشانده شده‌اند.

جذب آب

چرم طبیعی به سرعت آب را جذب می‌کند؛ برای مثال اگر شما قطره‌ای آب بر روی چرم بریزید، خواهید دید که پس از ۱۰ ثانیه آب کاملا به خوردش می‌رود. در حالی که چرم مصنوعی مانند پلاستیک عمل می‌کند و به هیچ عنوان آب جذب آن نمی‌شود. البته قبل از انجام این آزمایش شناسنامه کالا را بررسی کنید تا چرم مورد نظر ضد آب نباشد؛ زیرا چرم طبیعی ضدآب  هم،  آب را جذب نمی‌کند.

وزن

یک چرم طبیعی را می توان با توجه به وزن آن، از نمونه‌های مصنوعی تمایز  داد. چرم طبیعی سنگین است در حالی که چرم مصنوعی سبک است. البته به نوع چرم نیز  دقت کنید که متعلق به کدام حیوان است؛ برای مثال پوست گوسفند به مراتب از چرم گاو سبک‌تر است، ولی چرم مصنوعی بسیارسبک‌تر از هر دوی آنهاست.

تست آتش

چرم طبیعی به سادگی آتش نمی‌گیرد و تغییر شکل نمی‌‌دهد. اگر آن را در معرض شعله‌ای قراردهید و تا مرحله سوختن پوست صبر کنید، بوی بدی مانند سوختن مو و پوست می‌دهد؛ اما چرم مصنوعی از پلاستیک تهیه می‌شود، درمعرض حرارت به سرعت جمع می‌شود و تغییر شکل می‌‌دهد. هرچند این روش در حال حاضر چندان کارآمد نیست زیرا برای تولید چرم مصنوعی،از پلاستیک‌های نسوز استفاده می‌کنند که نه تنها نمی‌سوزند بلکه تغییر شکل نیز نمی‌دهند؛ اما بازهم با توجه به بوی آن می‌توان از طریق آتش به مصنوعی و طبیعی بودن آن پی برد.

شناسنامه و برچسب چرم

محصولات چرم طبیعی دارای نشان، برچسب طبیعی بودن و یا شناسنامه هستند؛ اما از آنجایی که چرم مصنوعی نمونه‌ی تقلبی از چرم طبیعی محسوب می‌شود پس احتمال می‌رود که برچسب و شناسنامه تقلبی نیز برای محصول تولید شود. از این روآخرین قدم توجه به شناسنامه وبرچسب چرم است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.