زیتون سبز امسال سبب سیل های پی در پی در رشت شد

خواص زیتون

زیتون های در نظر گرفته شده برای مصرف ترشی هستند، بنابراین آنها تمام مزایای ترشی را دارند: آنها پریستالسیس روده را تنظیم می کنند و از فلور باکتریایی حمایت می کنند.

افرادی که اغلب زیتون سبز امسال می خورند سطوح بالاتری از سروتونین (هورمون مسئول احساس سیری) در خون خود نسبت به دیگران دارند بنابراین به ندرت سراغ شیرینی ها و سایر محصولات پر کالری می روند.

به گفته محققان آلمانی، رایحه های موجود در روغن زیتون باعث سیری بیشتر آن در بین انواع مختلف چربی می شود.

روغن موجود در زیتون دارای خواص ضد تصلب شرایین است تحقیقات نشان داده است که پلی فنل هیدروکسی تیروزول موجود در روغن زیتون دارای اثر آنتی اکسیدانی است و اثرات نامطلوب رژیم غذایی پرچرب را معکوس می کند.

همین ترکیب سطح نشانگرها را کاهش می دهد که نشان دهنده افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین است که اغلب در افراد چاق و در رژیم غذایی پرچرب مشاهده می شود.

نوع اصلی روغن موجود در زیتون اسید اولئیک است – یک اسید چرب تک غیراشباع از نوع امگا 9 به نظر می رسد که اسید اولئیک  در فرآیندهایی دخیل است که می تواند: از پیشرفت سرطان مغز جلوگیری کند و منجر به کاهش سرعت بیماری موجود شود.

همچنین ثابت شده است که مصرف مکرر زیتون و فرآورده های آن، از جمله روغن زیتون فرابکر، از ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر محافظت می کند.

ارزش غذایی زیتون

ارزش کالری یک وعده 100 گرم زیتون 125 کیلو کالری است اما معمولاً چند عدد زیتون با وزن کلی  10 تا 15 گرم خورده می شود که میزان کالری چنین سهم کوچکی کمتر از 20 کیلو کالری است.

زیتون منبعی غنی از ویتامین های گروه B است که برای حفظ عملکرد مناسب پوست، سیستم عصبی و متابولیسم بسیار مهم است زیتون همچنین حاوی آنتی اکسیدان های قوی است: پروویتامین A، ویتامین C و ویتامین E.

این ویتامین ها از بدن ما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند، روند پیری و تخریب را به تاخیر می اندازند زیتون همچنین حاوی ریز مغذی های متعددی است: فسفر، پتاسیم، آهن، مس و مقدار زیادی فیبر.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.