انواع چرم ماهی

چرم ماهی، به دلیل طرح و رنگ خاص خود محبوب است. از این نوع چرم مصنوعی هولوگرامی عمدتا برای ساخت کیف و کفش استفاده می شود. پوست ماهی مشابه سایر پوست ها دباغی می شود. از جمله ماهی هایی که برای این کار استفاده می شوند سالمون، لوتی و ماهی های خاویاری هستند.

چرم ماهی سالمون

این نوع چرم گلدوزی که بیشتر در نروژ و ایسلند تولید می شود، پولک های ریزی دارد. مقاومت و ظاهر شیک این چرم، آن را به محبوب ترین چرم ماهی تبدیل کرده است.

چرم ماهی لوتی

این نوع ماهی در رود نیل دیده می شود و پوست آن با پولک های بزرگ، گرد و نرمش شناخته می شود.

چرم گرگ ماهی

پوست این ماهی صاف، بدون پولک و دارای لکه های تیره است و به صورت راه راه است که علت آن، اصطکاک و برخورد مداوم با صخره های آبی است.

چرم روغن ماهی

پولک های این ماهی از سالمون کوچک تر هستند اما بافت آن ها متنوع تر است و می توانند صاف یا ناصاف باشند.

چرم ماهی خاویار

این ماهی که به خاطر خاویارش شناخته می شود، چرمی بسیار گران نیز دارد.

چرم مارماهی

این ماهی پولک ندارد اما پوست آن درخشان است.

چرم ماهی تیلاپیا

این ماهی که اصالت آن به آفریقا بر می گردد و امروزه در مکان های مختلفی پرورش داده می شود چرم دور فرش زیبا دارد که از نظر خصوصیات مقاومتی، شبیه به سالمون و لوتی است.

چرم ساغری(Shagreen)

این چرم حتی از زمان جنبش هنر تزئینی در تولید مبلمان مورد استفاده قرار می گرفت. کلمه Shagreen از زبان فرانسوی ریشه گرفته است. این چرم به عنوان چرمی که کار کردن با آن فوق العاده دشوار است شناخته می شود. علت این دشواری گود بودن پولک های ماهی است. چرم ساغری یکی از گران ترین چرم ها به شمار می رود.

چرم لقمه ماهی

در تایلند، چرم لقمه ماهی در ساخت کیف پول و کمربند های چرمی مورد استفاده قرار می گیرد. چرم لقمه ماهی محکم و با دوام است. این چرم اغلب با استفاده از رنگ مشکی رنگ می شود و بر روی آن، برجستگی های دایره ای کوچکی به شکل طرح لکه های پشت بدن لقمه ماهی ایجاد می شود. این برجستگی ها اغلب به رنگ سفید هستند تا تزئین این چرم بیشتر خودش را نشان دهد. پوست دباغی نشده لقمه ماهی به عنوان دسته بر روی شمشیر های چینی، شمشیر های دسته سبدی اسکاتلندی و شمشیر های کاتانای ژاپنی نیز استفاده می شود. همچنین، از چرم لقمه ماهی در مواردی که اصطکاک و خوردگی بالایی وجود دارد مثلا در لباس های چرمی موتورسواران مسابقه ای (به خصوص در دستکش ها، که در آن مقاومت بالا در برابر خوردگی باعث می شود تا در هنگام حادثه، از پارگی آن ها جلوگیری شود) استفاده می شود

چرم کوسه

این چرم دارای برآمدگی های کوچکی می باشد که آن را بسیار سخت می کند. کیف های دستی ساخته شده از پوست کوسه زمانی طرفداران زیادی داشتند اما میزان علاقه به این محصولات به دلیل بالا بودن هزینه های ماده مصرفی و تولید آن، بسیار کم شده است. علاوه بر این، کار کردن با این چرم بسیار دشوار است.

چرم واچتا

از این چرم برای تزئین چمدان ها و کیف های دستی چرمی استفاده می شود. این چرم تحت فرآیند های ثانویه قرار نمی گیرد و در نتیجه، نسبت به آب و لکه ها آسیب پذیر است. نور آفتاب باعث می شود تا چرم طبیعی تیره شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.